Dmuchawa bocznokanałowa z falownikiem

Więcej pytań do odpowiedzi

Po uczestnictwie w Ekoszkoleniu oraz opisaniu problemu doboru pompy próżniowej kłowej i łopatkowej suchej mamy więcej telefonów i zapytań mailowych w sprawie doboru urządzeń, które zastąpiłyby dotychczas eksploatowane.

Czasami rzeczywiste parametry robocze w instalacji odbiegały od projektowych. Czasami czas eksploatacji wpływał na ich parametry robocze. Było też tak, że w czasie długoletniej eksploatacji zamieniono urządzenia na inne dostępne, ale kierowano się ceną lub wyborem sprzedawcy, a nie wymaganymi parametrami technicznymi.

Było też tak, że fabrycznie zamontowane urządzenia na pierwszym wyposażeniu OEM nie sprawdzały się w praktyce. U jednego klienta, który zadzwonił pod koniec roku jest tak, że na trzech takich samych maszynach zamontowano trzy różne dmuchawy.

Pierwsza maszyna z najmniejszą dmuchawą ma wyraźne problemy z osiąganiem zakładanej wydajności. Druga maszyna teoretycznie osiąga pożądaną wydajność, ale Technolog ma wrażenie, że mogłaby pracować w innym obszarze roboczym. Trzecia pracuje bez zastrzeżeń, ale zużycie energii elektrycznej jest za wysokie w porównaniu z pozostałymi dwoma dmuchawami, a wszystkie dmuchawy pracują 24 godziny na dobę i wpływa to bardzo na koszty eksploatacji.

Gdzie stosowane są dmuchawy bocznokanałowe?

Taki problem może dotyczyć właściwie każdego przemysłu bo dmuchawy bocznokanałowe są powszechni stosowane wszędzie tam, gdzie wymagane są niskie nadciśnienia lub podciśnienia i duże wydajności.


Podstawowe zastosowanie dmuchaw bocznokanałowych to:

  • Podnoszenie próżniowe
  • Napowietrzanie ścieków i zbiorników wodnych
  • Transport pneumatyczny
  • Pakowanie
  • Chłodzenie
  • Czyszczenie, odmuchiwanie
  • Odsysanie odpadów medycznych, ubojowych itp.

W niektórych aplikacjach można stosować również pompy próżniowe, ale to parametry pracy określają jaka technologia powinna być zastosowana.

Budowę i zasadę działania opisaliśmy na stronie dotyczącej dmuchaw promieniowych, bocznokanałowych.

W jaki sposób dobrać dmuchawę bocznokanałową?

Przede wszystkim należy znać podstawowe parametry pracy tj. nadciśnienie i wydajność. Korzystając z wykresów charakterystyk dmuchaw można dobrać odpowiednią dmuchawę bocznokanałową i odpowiednio dobrany do niej silnik elektryczny.

Zakładając, że potrzebujemy nadciśnienie 500 mbar i wydajność 500 m3/godz to sprawdzamy jakie modele dmuchaw bocznokanałowych spełniają te parametry. Z wykresu dobieramy dmuchawę, której obszar pracy pokrywa taki punkt roboczy, a w przypadku kilku dmuchaw powinna to być dmuchawa o charakterystyce najbardziej zbliżonej ze względu na ekonomikę doboru silnika i eksploatacji.


W tym przypadku będzie to dmuchawa z rodziny G-BH2 mimo, że G-BH1 również spełnia te parametry. Konkretną wielkość dmuchawy G-BH2 dobierzemy z szeregu dmuchaw po szczegółowej analizie ich charakterystyk.

Jak dobrać najlepszą dmuchawę na zamianę?

We wspomnianym wcześniej przypadku trzech maszyn, różnej wielkości dmuchaw bocznokanałowych i wątpliwości Technologa, istnieje inne rozwiązanie.

Załóżmy, że oczekiwane parametry pracy, od których rozpoczynamy dobór to nadciśnienie 75 mbar i wydajność 900 m3/h i jest to ta trzecia maszyna, która wg. Technologa pobiera najwięcej energii elektrycznej i cześć z niej pewnie niepotrzebnie.

Stosując dmuchawę bocznokanałową z falownikiem masz możliwość dostosowania parametrów roboczych dmuchawy w ramach jej zakresu tak, by proces przebiegał sprawnie, a koszty eksploatacji były najniższe.

Dla tego przykładu, dmuchawa bocznokanałowa z falownikiem dla nadciśnienia 75 bar w zależności od częstotliwości uzyskiwać będzie wydajność od 350 do 1000 m3/h.

W każdym tym zakresie będzie pobierać energię elektryczną w ilości wymaganej do pokonania oporów tłoczenia od 1,9 do ok. 9 kW mimo, że zainstalowano silnik o mocy 10,2 kW.

Zamontowany w instalacji przetwornik ciśnienia będzie sterował praca falownika i w konsekwencji wydajnością dmuchawy. Gdybyś jednak chciał poeksperymentować i poszukać najbardziej optymalnego ustawienia procesu to dzięki pilotowi do falownika możesz w łatwy sposób ustawić pożądane ciśnienie na większe lub mniejsze i sprawdzić wyniki.

Powyższe charakterystyki są dla warunków referencyjnych takich jak temperatura otoczenia 15 ºC i ciśnienie atmosferyczne 1013 mbar z tolerancją +/- 10%. Różnice ciśnień są podane dla temperatur otoczenia i ssania do 25 ºC. I to może też być jeden z powodów, dla których dmuchawa bocznokanałowa nie spełnia Twoich oczekiwań. Bo warunki eksploatacyjne różnią się od normatywnych.

Skontaktuj się z nami, dobierz i zabezpiecz swoją dmuchawę

Dlatego ważny jest kontakt z doświadczoną firmą taką jak nasza, bo możemy pomóc prawidłowo dobrać odpowiednią wielkość dmuchawy bocznokanałowej.

Do tego zaproponujemy odpowiednie zabezpieczenie dmuchawy w postaci filtra wlotowego.

O filtrach zabezpieczających pompy próżniowe i dmuchawy możesz przeczytać w artykule pt. „Filtry próżniowe”.

Jeżeli interesuje Cię przypadek braku odpowiedniego zabezpieczenia pompy próżniowej to szczegóły jednego przypadku podaliśmy w artykule „Filtr próżniowy w komorze próżniowej”.

I wprawdzie oba artykuły dotyczą pomp próżniowych, ale jeżeli dmuchawa pracuje w podciśnieniu to problem będzie taki sam.

×
×