Filtr próżniowy w komorze próżniowej

Inwestycja w komorę próżniową

Nasz klient, producent pieczarki białej zainwestował w nowoczesną technologię komory próżniowej do szybkiego schładzania wyprodukowanych pieczarek. Mogłyby to być też warzywa, kwiaty albo pieczywo, ale były to pieczarki.

Zalety schładzania próżniowego

Wykorzystując zależności pomiędzy temperaturą, ciśnieniem i wilgotnością komora próżniowa pozwala na skrócenie czasu schładzania produktu w porównaniu do konwencjonalnych metod schładzania.

Zmniejszają się koszty schładzania jednostki produktu, a sam produkt lepiej się przechowuje w transporcie i w szafach chłodniczych w sklepie.

Zakup komory próżniowej

Klient kupił komorę próżniową już wcześniej używaną, sprawdzając u zagranicznego sprzedawcy jej funkcjonalność. Potem szybki transport do Polski i uruchomienie w swoim zakładzie.

Teoria jest dobra, gdy praktyka ją potwierdza :)

W tym przypadku jednak częste awarie pomp próżniowych już od samego początku eksploatacji opóźniały cykle schładzania, a naprawa pomp próżniowych podrażała koszt schładzania. Do tego stopnia, że klient zaczął zastanawiać się nad zasadnością użytkowania tej komory.

Brak filtrów próżniowych

Na szczęście zwrócił się do nas w sprawie serwisu pomp próżniowych i poprosił dodatkowo o sprawdzenie pomp próżniowych w jego zakładzie produkcyjnym. Okazało się, że na czas transportu zdemontowano pompy próżniowe i komora przyjechała w dwóch zespołach: komora i zespół pomp próżniowych.

Niestety gdzieś zaginęły filtry próżniowe, które powinny zabezpieczać pompę próżniową przed szkodliwym wpływem zanieczyszczeń, które pompa może zassać.

Zanieczyszczenia próżni i awarie pompy próżniowej

A pompy zasysały wilgoć i cząstki podkładu na którym rosły pieczarki. Analiza próbki oleju wykazała, że para wodna nie była problemem, bo zawartość wody w oleju była w zakresie tolerancji. Problemem były jednak zanieczyszczenia oleju cząstkami stałymi.

Przy zanieczyszczeniu cząstkami stałymi wewnętrzna powierzchnia stojana ulega porysowaniu, krawędzie łopatek zużywają się, a dodatkowo zdegradowany olej może utrudniać wysuwanie się łopatek co gwarantuje spadek osiąganych parametrów.

Ponadto pogorszone warunki smarne mogą spowodować zniszczenie łożysk.

Brak filtra próżniowego był powodem problemów w instalacji klienta.

Dobór filtra próżniowego

Należało dobrać odpowiedni filtr próżniowy. Zasady doboru filtra próżniowego opisaliśmy w artykule pt. „Filtry próżniowe”.

W tym przypadku występowały trzy wymogi:
• konieczność częstego wizualnego sprawdzania czystości
• konieczność łatwej wymiany wkładu filtra próżniowego
• ograniczone miejsce do montażu filtra

Zaproponowaliśmy idealne rozwiązanie tj. filtr powietrza do pompy próżniowej z przezroczystym zbiornikiem i przyłączami w linii prostej. Wystarczyło wyciąć 25 cm rury z instalacji próżniowej i w to miejsce zamontować filtr próżniowy.

Przezroczysta obudowa umożliwia weryfikację zabrudzenia wkładu filtra bez jego demontażu. Dodatkowo montaż zbiornika na zatrzaski pozwala szybko wymienić filtr próżniowy w razie potrzeby.

Od tego czasu problemy klienta z pompami próżniowymi zakończyły się (w komorze pracowały dwie pompy próżniowe).

Zabezpiecz swoją pompę filtrem próżniowym

Filtry próżniowe zabezpieczają pompy próżniowe przed awariami związanymi z zanieczyszczeniem zasysanego powietrza/gazu.

W artykule pt. „Filtry próżniowe – demister” opowiadamy o tym jak zabezpieczyć instalację próżniową przed wpływem mgły wodnej/olejowej.

Gdybyś potrzebował pomocy w zabezpieczeniu swojej instalacji próżniowej to skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci skutecznie zabezpieczają twój system próżniowy niezależnie od tego w jakiej pracujesz branży i jakie zanieczyszczenia zagrażają Twojej pompie próżniowej.

×
×