Filtry próżniowe

Zabezpieczenie pompy próżniowej

Próżnia w przemyśle ma szerokie zastosowanie. Dodatkowo centralna próżnia jest rozwiązaniem bardzo ekonomicznym, zwiększającym bezpieczeństwo produkcji i jakość produktu finalnego.

Do wytworzenia próżni wykorzystywana jest pompa próżniowa, ale żeby jej eksploatacja była niezakłócona to powinna być ona zabezpieczona przed szkodliwym wpływem zanieczyszczeń, które pompa może zassać.

Zanieczyszczenia w próżni

W zależności od przemysłu, w którym eksploatowana jest pompa to zanieczyszczeniem mogą być:
• drobiny metalu lub szkła
• pył papieru drukarskiego lub cząstki produktu poddawanego pakowaniu
• pył produktów poddawanych transportowi próżniowemu
• cząstki materiału podlegającego procesowi odgazowywania
• pył drzewny, wióry, trociny
• odpady biologiczne, medyczne, farmaceutyczne
• opary olejów, farb lub lakierów
• cząstki mieszanki gumowej lub polipropylenu

Wpływ zanieczyszczeń na pompę próżniową

Zanieczyszczenia można podzielić na ciekłe, pary lotne i cząstki pyliste. Niezależnie od tego jakie są, to gdy dostaną się do wnętrza pompy próżniowej mogą doprowadzić do jej awarii.

Zwłaszcza, gdy będą to opary kwasowych lub organicznych związków chemicznych. Dodatkowo, jeżeli pompa próżniowa będzie łopatkową pompą smarowaną olejem to może nastąpić degradacja oleju. Gdy pompa próżniowa pracuje np. przy pakowaniu w przemyśle spożywczym to dodatkowym utrudnieniem będzie nadmierna ilość pary wodnej, która również będzie degradować olej. W obu przypadkach olej nie będzie spełniał wymogów do smarowania pompy i usterka jest gwarantowana.

W przypadku zanieczyszczenia cząstkami stałymi gładź stojana ulegnie porysowaniu, a łopatki mogą posiadać mikropęknięcia na swojej krawędzi roboczej, które będą generować przedmuchy/przecieki i pompa nie będzie osiągać wymaganego podciśnienia i wydajności. Dodatkowo ze względu na pogorszone warunki smarne awarii mogą ulec łożyska pompy próżniowej.

Oznacza to, że pompę próżniową należy obowiązkowo zabezpieczyć na ssaniu przed zgubnym wpływem zanieczyszczeń, które mogą pojawić się w zasysanym gazie.

Zabezpieczenia pompy próżniowej

Do zabezpieczenia pompy próżniowej wykorzystywany jest:
Filtr próżniowy – chroni przed pyłami
• Demister zwany odmgławiaczem – chroni przed oparami nieagresywnymi
• Skraplacz – chroni przed oparami agresywnymi
• Pułapka kondensacyjna (water trap) – chroni przed skondensowaną cieczą
• Filtr bocznikowy do filtracji oleju

W tym artykule skoncentrujemy się na filtrach próżniowych.

W instalacjach przemysłowych najbardziej popularny jest typ puszkowy filtra próżniowego. Składa się on z obudowy puszkowej, w której umieszcza się wymienne wkłady filtracyjne.

Budowa filtra próżniowego

Obudowa puszkowa posiada dwa króćce charakteryzujące się średnicą i powinny one być takie same jak przyłącze pompy próżniowej. Obudowa wykonywana jest ze stali czarnej malowanej proszkowo lub w części przyłączeniowej z aluminium oraz puszki ze stali.

Wewnątrz filtra próżniowego zamontowany jest wkład filtracyjny. Wkład filtra próżniowego składa się z obudowy i wypełnienia filtracyjnego. Wypełnienie te w zależności od rodzaju zanieczyszczeń i wymaganego stopnia filtracji może być papierowe, poliestrowe i ze stali nierdzewnej.

Dobór wymiennego wkładu filtra próżniowego

Dokładność filtracji należy zweryfikować w karcie technicznej filtra próżniowego, ale z reguły jest następująca:
• wkład papierowy – skuteczność 99% usuwania cząstek większych niż 2 mikrony, dla suchych aplikacji i płynnego przepływu gazu
• wkład poliestrowy – skuteczność 99% usuwania cząstek większych niż 5 mikronów, ogólnego przeznaczenia dla aplikacji nieznacznie zawilgoconych lub zaolejonych – wytrzymują pulsacje przepływu gazu
• wkład ze stali nierdzewnej – skuteczność 99% usuwania cząstek większych niż 60 mikronów, dla aplikacji o dużym stopniu zanieczyszczenia, wytrzymuje duże pulsacje przepływy i częste mycie

Oprócz skuteczności filtracji, filtry do pomp próżniowych powinny być dobrane zgodnie z wymaganym przepływem, poziomem próżni, wielkością przyłącza pompy próżniowej i zakresem temperatur zasysanego gazu. Gdybyś eksploatował pompę próżniową o wysokiej wydajności i trudno byłoby dopasować odpowiedniej wydajności filtr próżniowy to można zamontować dwa filtry równolegle.

Kiedy wymieniać filtr próżniowy?

Jeżeli możesz porównać powierzchnię filtracyjną podczas wyboru wkładu, to wybierz ten o większej powierzchni. Częstotliwość wymiany wkładu zależy od zanieczyszczenia zasysanego gazu. Należy ją eksperymentalnie określić, ale im większa powierzchnia filtracji tym wyższa trwałość filtra próżniowego i skuteczność jego filtracji.

Gdy przy filtrze próżniowym zamontowane są wakuometry i można sprawdzić spadek ciśnienia na filtrze to decyzja, kiedy należy wymienić wkład jest ułatwiona. W przypadku spadku ciśnienia na poziomie 35-50 mbar należy wkład oczyścić. Gdyby jednak po czyszczeniu wkładu filtra próżniowego spadek ciśnienia przekraczał 50 mbar to zalecana jest wymiana wkładu na nowy.

Filtry próżniowe można szybko i łatwo wymienić. Więc jeżeli potrzebowałbyś oryginalne filtry lub pomocy w doborze zamiennika do stosowanego przez Ciebie filtra, albo zdecydowałbyś się zamontować filtr w nowej instalacji to skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci skutecznie zabezpieczają twoją inwestycję w postaci systemu próżniowego.

×
×