Remont łopatkowej pompy próżniowej

Historia pompy próżniowej z huty szkła

Branża formowania butelek i pojemników szklanych przeżywać będzie ponowny rozkwit. Dawne czasy opakowań szklanych wrócą do łask. W końcu dbałość o środowisko i zdrowie ponownie odgrywa ważną rolę w naszym życiu.

Ważność czynników w produkcji opakowań szklanych

Próżnia nie jest najważniejszym czynnikiem w produkcji butelek lub słoików, ale jest na pewno niezastąpionym. Jeżeli przeprowadzilibyśmy ankietę wśród Kierowników Produkcji z hut szkła nt. co wpływa na jakość ich produktów, to na odpowiedź złożyłyby się wiele czynników, a wśród nich:

  • maszyna na której realizowana jest produkcja,
  • jakość materiału użytego do produkcji,
  • parametry termiczne podczas produkcji,
  • jakość sprężonego powietrza do sterowania 7 bar(g), do wydmuchu 3 bar(g) i próżni 150 mbar(a).

Dzięki prawidłowym parametrom można osiągnąć zmniejszoną wagę produktu (oszczędności materiałowe), zmniejszenie ilości wybrakowanych produktów, zmniejszenie energochłonności i zwiększenie wydajności produkcyjnej - jednym słowem konkurencyjność na rynku.

Zabezpieczenie pomp próżniowych

Jako specjaliści od sprężonego powietrza i próżni doskonale wiemy, że w przypadku próżni bardzo ważne jest zabezpieczenie pomp próżniowych przed zassaniem mgły olejowej tworzonej w procesie formowania pojemników szklanych. Zabezpieczeniem będzie demister (odmgławiacz). Sama pompa próżniowa jest również zabezpieczona filtrem wlotowym. Dodatkowo w pompach próżniowych stosowane są oleje odporne na degradację chemiczną i fizyczną spowodowaną składem zasysanego gazu i temperaturą.

Kiedy czas na remont pompy próżniowej?

Niezależnie od tych wszystkich zabezpieczeń, kiedyś nadejdzie taki czas, gdy pompa próżniowa nie będzie w stanie stabilnie utrzymywać założonego poziomu próżni z określoną wydajnością. Wpłyną na to opóźnienia w serwisowaniu pomp próżniowych, albo wymianie filtrów i separatora. Zmiana stosowanych środków chemicznych do czyszczenia form itd. Czynniki te sprawią, że pompa próżniowa będzie musiała być poddana remontowi kapitalnemu.

Remont kapitalny pompy próżniowej

Remont taki zależeć będzie od stanu technicznego łopatkowej pompy próżniowej i może polegać na weryfikacji całej konstrukcji pompy, albo samego stopnia sprężającego.

W ostatnim przypadku (a mamy ich wiele, bo pierwsze łopatkowe pompy próżniowe, które obsługujemy weszły w Polsce do eksploatacji prawie 20 lat temu) do naszego warsztatu zabraliśmy sam stopień próżniowy. Pompa przepracowała prawie 120.000 godzin i jest jedną z kilku eksploatowanych u klienta pomp. Próżnia wytwarzana przez tą pompę chłodzi formy szklarskie i usuwa powietrze, aby napełnić formę gorącym, ciekłym szkłem.

Zakres remontu pompy próżniowej

Podczas remontu wyczyściliśmy z nagarów wewnętrzne powierzchnie stopnia i pokryw, oczyściliśmy wirnik, wymieniliśmy łożyska wirnika i uszczelniacz od strony silnika. Właściwie uszczelniacz to odrzutnik oleju dociskany przez sprężynę. Ciekawa konstrukcja różnica się od tych stosowanych w sprężarkach, a o jej skuteczności i trwałości świadczy czas pracy do remontu tj. 120.000 godzin.

Nagar już zdążył zmniejszyć drożność kanałów powrotu oleju, ale w procesie remontu pompy próżniowej przywróciliśmy je do tzw. stanu fabrycznego.

Zawór wlotowy został zregenerowany, wymieniliśmy dodatkowo o-ringi pokryw oraz sprawdziliśmy wszystkie tolerancje. Cała procedura została wykonana zgodnie z naszym prawie 20 letnim doświadczeniem związanym z remontami łopatkowych pomp próżniowych. 

Za to łopatki produkowane ze specjalnego stopu aluminium nie są częściami zużywalnymi (potwierdziła to weryfikacja ich stanu) i zostały jedynie wyczyszczone.

Po zmontowaniu stopnia i sprawdzeniu jego pracy, stopień został poddany malowaniu, zabezpieczony i przygotowany do wysyłki.

Czas trwania remontu pompy próżniowej

Całość remontu stopnia została sprawnie przeprowadzona w ciągu niecałych 2 dni roboczych. Części zamienne były przygotowane już na ten remont i nasi Technicy czekali tylko na transport stopnia.

Sprawnie, bo procedurę remontu tych pomp mamy już opanowaną od dawna i na hasło "remont łopatkowej pompy próżniowej" wszyscy, począwszy od Koordynatora Serwisu, po Techników, wiedzą co robić ws. zapewnienia części zamiennych, oleju, logistyki demontażu i transportu stopnia oraz pracy w warsztacie.

Co po remoncie pompy próżniowej w warsztacie?

Następnym etapem będzie zamontowanie go u klienta do pompy próżniowej, wymiana oleju, separatora, filtrów, weryfikacja automatyki, zabezpieczeń i rozruch.

Łopatkowa pompa próżniowa ponownie będzie pomagać klientowi w utrzymaniu stabilnej i wydajnej próżni i być dalej konkurencyjnym na rynku produkcji opakowań szklanych.

Remont, serwis lub naprawa innych pomp próżniowych

Ta historia jest jedną z wielu podobnych. Omówiony tu remont łopatkowej pompy próżniowej to nie jedyny, jaki wykonujemy. Zajmujemy się też serwisem innych łopatkowych pomp próżniowych eksploatowanych na polskim rynku i wśród nich są:

  • łopatkowe pompy próżniowe smarowane olejem Busch R5
  • łopatkowe pompy próżniowe smarowane olejem Busch Zebra
  • suchobieżna łopatkowa pompa próżniowa Busch SECO
  • łopatkowe pompy próżniowe olejowe Becker serii O i U
  • łopatkowe pompy próżniowe olejowe Becker VARIAIR z technologią przetwornic częstotliwości
  • łopatkowe pompy próżniowe bezolejowe Becker serii VT, KVT, VTLF oraz w wersji X o zwiększonej żywotności

Posiadamy prawie 20 letnie doświadczenie w naprawach i serwisie pomp próżniowych. Niezależnie od ich konstrukcji. Mogą to być łopatkowe, kłowe, krzywkowe lub śrubowe pompy próżniowe. Niezależnie od producenta.

Ograniczeniem może być wiek i związana z nim dostępność części zamiennych oraz stan pompy próżniowej. W przypadku, gdy kosztorys naprawy pokaże jej nieopłacalność, jesteśmy w stanie zaproponować pompę próżniową o wymaganych parametrach firmy Elmo Rietschle, której jesteśmy autoryzowanym dystrybutorem.

Skontaktuj się z nami i porozmawiajmy o Twojej pompie próżniowej, a na pewno znajdziemy dogodne dla Ciebie rozwiązanie.

×
×