Jak dobrać sprężarkę powietrza?

Wybór sprężarki powietrza

Stojąc przed zagadnieniem wyboru sprężarki należy rozważyć kilka aspektów eksploatacyjnych i technicznych. W wyniku rozważań określimy rodzaj sprężarki, rodzaj napędu, wielkość sprężarki i wersję ciśnieniową. Na dalszym etapie musisz jeszcze wziąć pod uwagę jakość sprężonego powietrza jaka musi być dostarczona do odbiorników pneumatycznych.

Rodzaj sprężarki

W odpowiedzialnym przemyśle do wyboru pozostają dwie konstrukcje: sprężarka śrubowa i sprężarka łopatkowa. Sprężarka tłokowa z racji swoich ograniczeń z reguły nie jest brana pod uwagę. Niezależnie od tego, czy będzie to sprężarka łopatkowa czy śrubowa, obie konstrukcje zapewniają bezpulsacyjne sprężone powietrze, wysokiej jakości i mogą pracować w trybie ciągłym. Konstrukcje różnią się ekonomiką wykorzystania w długim okresie czasu, warunkami gwarancji, ale oba rozwiązania są sprawdzone w przemyśle i zastosowaniach OEM.

Rodzaj napędu

Sprężarka może posiadać stałą prędkość obrotową stopnia sprężającego, albo być wyposażona w falownik i prędkość stopnia sprężającego będzie zmienna.

Dobór uzależniony jest od zastosowania i planowanego obciążenia sprężarki. Sprężarki z falownikiem, wprawdzie kosztują więcej w zakupie, ale charakteryzują się niższym kosztem produkcji sprężonego powietrza i z tego względu są bardziej ekonomiczne w eksploatacji.

Jeżeli chcesz wybrać kompresor z falownikiem to należałoby przeprowadzić dokładną analizę profilu zużycia sprężonego powietrza, ale większość przypadków, gdy zapotrzebowanie na sprężone powietrze jest zmienne, wskazuje zwrot z inwestycji w technologię zmiennoobrotową na poziomie 7-12 miesięcy w porównaniu do inwestycji w sprężarkę stałoobrotowa.

W filmie pt. "Oszczędności jakie Ci da kompresor z falownikiem" omawiamy aspekt opłacalności inwestycji w technologię zmiennoobrotową.

Wielkość sprężarki czyli jej wydajność

Mierzona w l/min lub m3/min przy konkretnym ciśnieniu. Taka dana charakteryzuje produkcję sprężonego powietrza przez kompresor, ale nie może być brana oddzielnie w oderwaniu do zapotrzebowania na sprężone powietrze w zakładzie.

Zapotrzebowanie na sprężone powietrze z reguły jest zmienne. Do niego musi dostosować się sprężarka poprzez włączanie i wyłączanie, albo zmianę prędkości obrotowej stopnia sprężającego i zmianę wydajności.

Trzecim rozwiązaniem jest posiadanie zbiornika buforowego sprężonego powietrza, który zmagazynuje powietrze, aby system mógł z niego czerpać gdy zapotrzebowanie jest większe niż wydajność sprężarki. Pojemność zbiornika musi być dobrana do tego zwiększonego zapotrzebowania. Przykładem może być oczyszczanie sprężonym powietrzem filtrów workowych, albo uruchamianie systemu gdzie narzędzia pneumatyczne służą do strumieniowego czyszczenia (piaskowanie, sodowanie, czyszczenie suchym lodem).

Wersja ciśnieniowa sprężarki

Ważny aspekt, bo obniżenie ciśnienia w sieci o 1 bar to oszczędności energetyczne na poziomie 7% kosztów energii elektrycznej niezbędnej do zasilania sprężarki powietrza.

Sprężarki śrubowe powietrza występują w wersjach ciśnieniowych z zakresu 7 - 13 bar. Łopatkowe posiadają maksymalne ciśnienia robocze na poziomie 10 bar. Są też wersje wysokociśnieniowe kompresorów śrubowych.

Do wyboru odpowiedniej wersji ciśnieniowej należy zweryfikować jakie jest najwyższe wymagane ciśnienie przez maszyny lub narzędzia pneumatyczne i odpowiednio wybrać kompresor.

Na tym etapie trzeba jeszcze wziąć pod uwagę spadek ciśnienia pomiędzy sprężarką i punktem odbioru powietrza. Z reguły po drodze występują urządzenia do uzdatniania sprężonego powietrza takie jak separator cyklonowy, filtry, zbiornik, osuszacza chłodniczy lub adsorpcyjny, kształtki, zawory, przewody i każdy z tych elementów generuje spadek ciśnienia.

Prawidłowo dobrany system powinien charakteryzować się jak najniższym spadkiem ciśnienia na poziomie 5-10% ciśnienia roboczego. Trzeba też mieć świadomość, że w miarę upływu czasu niektóre elementy np. zabrudzone filtry zwiększają spadki ciśnienia w instalacji.

Dobór kompresora - ciąg dalszy

To nie wszystkie aspekty wyboru kompresora. Teraz trzeba przeanalizować jakie warunki gwarancji są zapewniane po zakupie. Jak długo kompresor jest objęty gwarancją i które zespoły posiadają wyłączenia z gwarancji. Należy też zebrać informacje nt. dostępności serwisu, jego czasu reakcji oraz dostępności sprężarki zastępczej na czas awarii.

Po analizie powyższych aspektów i informacji dojdziesz do etapu, kiedy jesteś przygotowany do zakupu kompresora i będziesz już znać poziom cenowy.

Następnym etapem będzie określenie klasy czystości sprężonego powietrza i ponowna weryfikacja wszystkich aspektów wyboru. Dlatego tak ważne jest by rozmawiać w sprawie doboru sprężarki z firmami, które posiadają doświadczenie serwisowe, sprzedażowe, ale też potrafią przewidzieć ewentualne problemy na etapie wyboru systemu.

Wybór oferenta kompresora

Lepszym rozwiązaniem jest rozmowa z firmą zajmującą się głównie serwisem sprężarek, gdzie sprzedaż jest realizowana przy okazji niż z firmą handlową posiadającą dział serwisu.

Doświadczenie w doborze sprężarek do aplikacji i ich obsłudze w różnych warunkach eksploatacji zdobywa się latami. Za to później procentuje jak najlepszym doborem konstrukcji, a wydajność sprężarki dostosowana jest do wszystkich aspektów zapotrzebowania na sprężone powietrze. Jeżeli jest to jeszcze firma, dla której sprężarka śrubowa jest tak samo znana jak sprężarka łopatkowa to jeszcze lepiej. W takim przypadku firma ta dobierze najlepszą technologię i tryb pracy sprężarki dostosowane do lokalnych uwarunkowań.

Serwis sprężarek - Technika Systemów Sprężonego Powietrza

Serwisujemy i naprawiamy kompresory niezależnie od tego czy to jest sprężarka śrubowa czy łopatkowa.

Dobieramy dla naszych klientów sterowania pracy sprężarki, wydajności, ciśnienia, najlepszy rodzaj oleju, pojemność zbiornika, wydajności systemów uzdatniania sprężonego powietrza, a nawet rodzaje narzędzi pneumatycznych.

Dbamy też o niskie zużycie energii elektrycznej zasilanych maszyn oferując energooszczędne rozwiązania i opcjonalne wyposażenie.

Jeżeli potrzebujesz odpowiedniej firmy w przypadku usunięcia awarii kompresora, okresowej obsługi serwisowej albo rzetelnego doboru urządzeń do uzyskania wysokiej czystości sprężonego powietrza to TSSP jest doskonałym wyborem, bo dbamy u naszych klientów o ciągłość produkcji od prawie 20 lat, a dowodem są liczne powtarzające się zlecenia w miarę rozwoju ich przedsiębiorstw.

Sprawdź nas, zadzwoń do serwisu i poproś o dobór kompresora.

×
×